Chleb pszenno-żytni na drożdżach
Wypieki wytrawne

Chleb pszenno-żytni na drożdżach

Domowy chlebek z chrupiącą skórką i aromatyczną czarnuszką. Dzięki dodatkowi ziemniaków, chleb bardzo długo zachowuje swoją świeżość.

Składniki i przepis na na chleb pszenno-żytni na drożdżach:

  • 400g mąki pszennej typ 650
  • 100g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 100g słonecznika
  • 250-300ml ciepłej wody
  • 10g soli
  • jeden duży, ugotowany i rozgnieciony ziemniak
  • 30g świeżych drożdży
  • łyżeczka cukru

Zaczynamy od przygotowania rozczynu. Ciepłą wodę (o temperaturze nie większej niż 40ºC) przelewamy do dużego naczynia, dodajemy 3 łyżki mąki, łyżeczkę cukru, pokruszone drożdże i dokładnie mieszamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10-15 minut w ciepłe miejsce aż podwoi, a nawet potroi swoją objętość. Do drugiej miski przesiewamy obie mąki, dodajemy sól, słonecznik, rozgniecione ziemniaki, zaczyn i wyrabiamy ciasto. Po połączeniu się ze sobą składników, ciasto przekładamy na stolnicę i zagniatamy przez parę minut. W razie gdyby ciasto się kleiło, podsypujemy mąką. Formujemy ciasto na kształt bochenka chleba i przekładamy do naczynia żaroodpornego wcześniej wysmarowanego olejem. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 40-60 minut w ciepłe miejsce. Po tym czasie wierzch ciasta smarujemy wodą za pomocą pędzelka i posypujemy ulubionymi dodatkami (w moim przypadku była to czarnuszka i sezam). Pieczemy około 50-60 minut w temperaturze 200ºC. Jeżeli po postukaniu w spód chleba nie ma głuchego odgłosu – wstawiamy na kolejne 5-7 minut do piekarnika. Chleb studzimy na kratce około 90-120 minut.

Chleb pszenno-żytni na drożdżach Chleb pszenno-żytni na drożdżachChleb pszenno-żytni na drożdżach

AutorMikołaj

Cześć, mam na imię Mikołaj, witaj na blogu AleTorcik.pl ;) Cukiernictwem interesuję się od dziecka, zawsze interesowałem się kuchnią i wszystko co z nią związane, ale finalnie skończyło się na cukiernictwie. Z wykształcenia jestem technikiem żywienia o specjalizacji cukierniczej, pracowałem w cukierniach, piekarniach, a nawet restauracjach. Przez ten czas nauczyłem się bardzo dużo i bardzo chętnie przekażę Wam swoją wiedzę na rozmaite tematy. Celem bloga jest między innymi przekazać Wam, naszym czytelnikom wartościowe przepisy z którymi poradzi sobie każdy, nawet najmniej doświadczony cukiernik.

4 Comments

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga…

  2. Niedawno kupiłam dom w którym został w piwnicy piec Chlebowy, z pewnością skorzystam z przepisu! I upieke nie jeden chlebek!
    Smacznie się prezentuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *