Seromakowiec z gotowej masy makowej i sera z wiaderka
Serniki Pieczone

Seromakowiec z gotowej masy makowej i sera z wiaderka

Wyobraź sobie idealne połączenie delikatnego, kremowego sernika i wilgotnej, aromatycznej masy makowej. To właśnie seromakowiec – klasyka na świątecznym stole, która rozpływa się w ustach. Dzięki gotowej masie makowej i sera z wiaderka przygotowanie jest szybkie i proste! Ten wypiek nie tylko pięknie wygląda, ale także łączy w sobie różnorodne smaki – słodycz maku, delikatność sera i kruchy spód, który nadaje ciastu wyjątkową teksturę.

Seromakowiec, czyli połączenie makowca i sernika w jednym


Składniki na spód:

  • 180 g herbatników (najlepiej kakaowych)
  • 80 g roztopionego masła

Przygotowanie:
Herbatniki kruszymy na drobny pył (można użyć blendera lub włożyć je do woreczka i rozbić wałkiem), łączymy z roztopionym masłem i dokładnie mieszamy. Powinna powstać masa przypominająca mokry piasek, która po ściśnięciu lekko się zlepia. Wylepiamy nią dno tortownicy (24 cm), wyrównujemy i mocno dociskamy, aby stworzyć zwartą, równą warstwę. Warto skupić się na dokładnym wylepieniu krawędzi – zapobiegnie to kruszeniu się spodu po upieczeniu. Całość chłodzimy w lodówce na czas przygotowania masy, co sprawi, że spód stężeje i będzie stabilny.


Składniki na masę makową:

  • 850 g gotowej masy makowej (z puszki)
  • 2 jajka
  • 1 łyżka kaszy manny
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego

Przygotowanie:
Gotowa masa makowa to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie czas i wygodę. Zawiera już bakalie i odpowiednie przyprawy, co pozwala zaoszczędzić na przygotowaniach. Wystarczy dodać jajka, które nadadzą masie odpowiednią konsystencję i sprawią, że masa po upieczeniu będzie zwarta, ale nie sucha. Kasza manna i mąka ziemniaczana działają jak naturalne zagęszczacze, utrzymując wilgoć i nadając masie odpowiednią strukturę. Ekstrakt migdałowy podbija smak maku, dodając deserowi głębi i aromatu. Całość dokładnie mieszamy, by uzyskać gładką, jednolitą masę.


Składniki na masę serową:

  • 1 kg sera z wiaderka (mielony, gładki)
  • 200 g cukru
  • 4 jajka
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego (proszek)
  • 100 ml śmietanki 30%
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Przygotowanie:
Ser z wiaderka to nieoceniona pomoc przy wypiekach – jest gładki i gotowy do użycia, co eliminuje konieczność mielenia twarogu. Dzięki temu masa serowa jest aksamitna i bez grudek. Cukier najlepiej dodawać stopniowo, aby dobrze rozpuścił się w serze. Jajka dodajemy pojedynczo, miksując na niskich obrotach – to ważne, by nie napowietrzyć masy, co mogłoby spowodować jej opadanie podczas pieczenia. Budyń waniliowy nadaje masie odpowiednią gęstość i podkreśla waniliowy smak, a śmietanka dodaje kremowości. Całość łączymy delikatnie, by masa była jedwabista i jednolita.


Składanie ciasta:

  1. Na schłodzony spód wylewamy najpierw masę makową, równomiernie rozprowadzając, aby stworzyć równą warstwę. Można delikatnie postukać tortownicą o blat, by masa dobrze się ułożyła.
  2. Następnie, bardzo delikatnie, za pomocą łyżki, wykładamy masę serową na mak. Najlepiej robić to stopniowo, rozprowadzając ją po całej powierzchni – dzięki temu warstwy się nie wymieszają, a ciasto będzie miało piękny przekrój po upieczeniu.
  3. Pieczemy w temperaturze 160°C (góra-dół) przez około 70 minut. Warto sprawdzić seromakowiec po 60 minutach – środek powinien być lekko sprężysty, ale jeszcze wilgotny. Pozwalamy ciastu stopniowo stygnąć w piekarniku, by zapobiec pękaniu.

Dekoracja (opcjonalnie):

  • 100 g czekolady (gorzka lub mleczna)
  • 50 ml śmietanki 30%
  • płatki migdałowe do posypania

Czekoladę łamiemy na małe kawałki i rozpuszczamy w gorącej śmietance. Mieszamy do uzyskania gładkiej, błyszczącej polewy. Przelewamy ją na wierzch wystudzonego seromakowca i równomiernie rozprowadzamy. Płatki migdałowe delikatnie prażymy na suchej patelni – to wydobędzie ich aromat i sprawi, że będą chrupiące. Posypujemy nimi ciasto, co nada deserowi elegancki wygląd i dodatkową warstwę smaku.


Efekt?

Seromakowiec jest wilgotny, pachnący świętami i zachwycająco pyszny. Każdy kęs to harmonia delikatnego sera i intensywnego maku. Idealny na świąteczny stół, rodzinne spotkania lub po prostu do filiżanki kawy. Seromakowiec nie tylko smakuje wyjątkowo, ale także pięknie prezentuje się na talerzu, zachwycając swoją warstwową strukturą. Smacznego!

AutorMikołaj

Cześć, mam na imię Mikołaj, witaj na blogu AleTorcik.pl ;) Cukiernictwem interesuję się od dziecka, zawsze interesowałem się kuchnią i wszystko co z nią związane, ale finalnie skończyło się na cukiernictwie. Z wykształcenia jestem technikiem żywienia o specjalizacji cukierniczej, pracowałem w cukierniach, piekarniach, a nawet restauracjach. Przez ten czas nauczyłem się bardzo dużo i bardzo chętnie przekażę Wam swoją wiedzę na rozmaite tematy. Celem bloga jest między innymi przekazać Wam, naszym czytelnikom wartościowe przepisy z którymi poradzi sobie każdy, nawet najmniej doświadczony cukiernik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *