Kruszonka


Standardową kruszonkę robimy w proporcjach 2:1:1, czyli dwie części mąki, jedna część masła i jedna część cukru. Dodatki oczywiście dodajemy według uznania. Może to być cynamon, cukier wanilinowy, czy też różne aromaty do ciasta. (śmietankowy, pomarańczowy, cytrynowy, waniliowy)
Sposób wykonania:
Do miski wsypujemy mąkę, cukier i zimny tłuszcz. Rozcieramy rękoma wszystkie składniki, aż powstanie nasza kruszonka. Jeżeli ma konsystencję “piasku”, to dodajemy jeszcze 5-10g masła i rozcieramy dalej. Kruszonkę można posypać na ciasto, owoce, albo zamrozić i w chwili gdy będziemy potrzebować, odmrozić. Rozmrożenie kruszonki zajmuje naprawdę niewiele czasu. Pieczemy na lekko złoty kolor.

Standardowa kruszonka – składniki:

  • 200g mąki (pszenna, orkiszowa, jasna, pełnoziarnista)
  • 100g masła lub margaryny
  • 100g cukru (biały, puder, trzcinowy)


Kruszonka na oleju

Kruszonkę na oleju robimy w proporcjach 2:2:1, czyli dwie porcję mąki, dwie porcje cukru pudru i jedna porcja oleju. Sposób przygotowania znajduje się powyżej, nic się nie zmieniło.


Kruszonka na oleju – składniki

  • 1/2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1/4 szklanki oleju


Mam na imię Mikołaj, mam 19 lat i pochodzę z województwa pomorskiego, a dokładniej z Tczewa. Moja pasja do cukiernictwa narodziła się w tak naprawdę dzieciństwie, lecz dopiero od paru lat traktuję to bardziej na poważnie. Wolne chwile spędzam na udoskonalaniu swoich umiejętności, a także na pisaniu dla Was przepisów na które zapraszam serdecznie w każdy weekend! :)
3 komentarze
  1. Dla osób uczulonych na mleko to bardzo ważny przepis wielkie dzięki!

  2. Dzięki, tego właśnie szukałam! 🙂

  3. Super. Nie wiedzialam, że kruszonke mozna zrobic tez na oleju:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *